Izmeklēšanas metodes

February 08, 2015 / redzu / 0 Comments / Tags: , ,

Redzes asuma noteikšana – Redzes asuma noteikšana ir viena no vienkāršākajām, bet arī viena svarīgākajām acu
izmeklēšanas metodēm.

Refrakcijas noteikšana (refraktometrija) – Refrakcijas noteikšana ir viens no redzes pārbaudes testiem, ar kuru nosaka nepieciešamo briļlu stiprumu.

Biomikroskopija (spraugas lampas biomikroskopija) – Biomikroskopija ir viena no acu pamatizmeklēšanas metodēm, ko izdara ar spraugas lampu jeb biomikroskopu.

Acs iekšējā spiediena mērīšana (tonometrija) – Acs iekšējā spiediena mērīšanu veic ar speciālu ierīci ko sauc par tonometru.

Oftalmoskopija – Oftalmoskopija ir viena no acu pamatizmeklēšanas metodēm, ko lieto galvenokārt tīklenes izmeklēšanai.

Redzes lauka noteikšana (perimetrija) – Redzes lauka noteikšanu izdara, lai novērtētu perifērās (sānu) redzes stāvokli.

Autorefraktometrija – nomēra acs gaismas laušanas spēju dioptrijās. Tas ļauj speciālistam precīzi noteikt un izkoriģēt pacienta redzes kļūdu.

Pahimerija- radzenes biezuma merīsana ar ultraskaņu, ar precizitāti pāris mikroni. Pahimerija ir būtiska keratokonusa un ortokeratologijas pacientiem, lai ilgstošā
laika periodā varētu salīdzināt -radzenes biezuma izmaiņas. Tas ir kā papildus mērijums glaukomas diagnostikai. Metode ir ātra , precīza un nesāpīga un ir aktuāla metode pirms redzes lāzerkorekcijas.

ACUSLIMĪBAS

Ambliopija – pazemināta redze viena vai abās acīs, kuru nav iespējams koriģēt ne ar brillēm, ne kontaktlēcam, un, kura nav ar strukturālām izmaiņām pašā acī.

Alerģisks iekaisums- iekaisums alergēna dēļ.

Astigmatisms – Astigmatisms jeb nevienādu staru laušana vienā acī rodas gadījumā, ja radzenes virsma nav sfēriska, respektīvi tās virsma ir izliekta nevienmērīgi. Šajā gadījumā stari netiek lauzti vienādi, līdz ar to tie arī fokusējas dažādās vietās un skaidru attēlu iegūt nav iespējams.

Blefarīts (Plakstiņu malas iekaisums) – Blefarīts ir ļoti izplatīta acu saslimšana, kas skar plakstiņu malas.

Diabētiska retinopātija – Cukura diabēta gadījumā asinīs ir paaugstināts cukura līmenis, jo organisms cukuru nespēj pareizi izmantot un uzglabāt. Cukura diabēta slimniekiem var attīstīties izmaiņas dažādās orgānu sistēmās, tai skaitā arī acī, kuru savlaicīgi diagnosticējot var ārstēt un saglabāt redzi.

Glaukoma /Dr.K.Baumanes raksts/ – Glaukoma esot otrs biežākais akluma cēlonis pasaulē, un arī pie mums tā nav bez vainas.

Glaukoma – Vārds glaukoma apzīmē slimību, kuras rezultātā veidojas redzes nerva bojājums un līdz ar to redzes funkciju zudums.

Hipermetropija jeb tālredzība – Hipermetropijas gadījumā acs optiskās sistēmas staru laušanas spējas ir vājākas un neatbilst acs ābola garumam. Stari krustojas aiz tīklenes, tāpēc redzamais attēls ir neass gan skatoties tuvumā, gan skatoties tālumā.

Katarakta (lēcas apduļķošanās) – Par kataraktu sauc jebkuru acs lēcas pilnīgu vai daļēju apduļķošanos.

Konjuktivīts (acs gļotādas iekaisums) – Konjunktivīts ir acs gļotādas jeb konjunktīvas iekaisums.

Krusasgrauds (chalasion) – Krusas grauds, atšķirībā no miežagrauda, ir hronisks, gļēvi noritošs plakstiņa meiboma dziedzera iekaisums.

Miežagrauds (hordeolum) – Miežagrauds ir plakstiņa meiboma vai tauku dziedzera akūts strutains iekaisums.

“Mušiņas” un zibeņi (stiklveida ķermeņa destrukcija) – Dažreiz redzes laukā parādās peldošas “mušiņas”, diegi vai punktiņi.

Sausā acs – Sausās acs sindroms ir pasaulē biežākais redzes diskomforta un apsārtušu, kairinātu acu iemesls. Par šo kaiti sūdzās ¼ acu ārsta pacientu.

Sausā acs /Dr.K.Baumanes raksts/  – Acs sausums ir bieži sastopams acu veselības traucējums un viena no izplatītākajām pacientu sūdzībām.

Presbiopija jeb vecuma tālredzība – Presbiopiju izraisa ar vecumu saistīti fizioloģiski akomodācijas traucējumi, ko rada lēcas elastības samazināšanās. Pavājinās lēcas staru laušanas spējas, attālinās skaidras redzes tālākais punkts.

Tīklenes atslāņošanās – Tīklenes atslāņošanās pieskaitāma akūtām situācijām oftalmologa praksē, kad slimniekam strauji pasliktinās redze ” acij priekšā aiziet melns aizkars” un nepieciešama pēc iespējas ātrāka ķirurģiska iejaukšanās.

Tīklenes centrālās vēnas tromboze – Tīklenes centrālās vēnas trombozi parasti izraisa tās nosprostojums (nospiedums) ar kādu no blakus esošajiem asinsvadiem, kas ir izmainīti aterosklerozes dēļ.

Tīklenes centrālās artērijas embolija – Tīklenes centrālās artērijas emboliju izraisa tīklenes centrālās artērijas
vai kāda tās zara nosprostojums.

Asinsrites traucējumi tīklenē – Tīklenes audi ir ļoti jūtīgi pret skābekļe badu, tāpēc jebkuri asinsrites traucējumi ātri rada nopietnas izmaiņas tīklenē ar sekojošu redzes funkciju pasliktināšanos.

Tuvredzība – Tuvredzība jeb miopija ir viens no visbiežākajiem redzes defektiem.

Vecuma makulas deģenerācija – Vecuma makulas deģenerācija (VMD) ir pasaulē galvenais vājas redzes iemesls gados vecākiem cilvēkiem. Biežāk slimo cilvēki pēc 60 gadu vecuma.

Acs virsmas slimības un acu pilienu konservanti – Acs virsmas slimība ir simptomu kopums, ko izraisa izmaiņas acs priekšējā daļā. Acs virsmas slimība biežāk rodas vecākiem cilvēkiem, kā arī glaukomas slimniekiem.

Leave a Reply

Fields marked with * are required fields.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.